گوشی پزشکی و کاربردهای آن

گوشی پزشکی و کاربردهای آن

گوشی پزشکی یکی از کاربردی ترین تجهیزات پزشکی است که به پزشکان و متخصصان کمک بسیار زیادی در تشخیص دقیق بیماری های حساس قلبی و ریوی می کند.گوشی پزشکی جزء آن دسته از تجهیزات پزشکی می باشد، که هر فردی با رعایت نکاتی و یادگیری مواردی در رابطه با آن، به راحتی می تواند آن را در خانه استفاده کند.

گوشی پزشکی یا استتوسکوپ (stethoscope) یک وسیله  پزشکی می باشد که با استفاده از آن شنیدن صداهای داخل بدن امکان پذیرشده. در واقع عمل گوش دادن یا همان auscultate تنها کاری است که به وسیله ی این گوشی می توان انجام داد.

کاربرد گوشی پزشکی:

شنیدن صدای ریه ها، روده ها، جریان های خونی شریانی و وریدی و قلب توسط گوشی پزشکی امکان پذیبر است.

انواع گوشی پزشکی:

گوشی پزشکی آکوستیک

متداول ترین گوشی پزشکی در بین دیگر انواع گوشی های طبی میباشد.وطرز عملکرد این مدل گوشی طبی اینگونه است که  یک لوله توخالی پرشده از هوا، صدای شنیده شده از قفسه ی سینه را به سمت گوش هدایت می کند.

گوشی پزشکی الکترونیکی:

گوشی های پزشکی همیشه به عنوان تقویت کننده صداهای دریافتی از داخل بدن عمل کرده اند که گوشی های پزشکی مدل اکوستیک در این امر ضیف عمل کرده.

و طرز عملکرد این نمونه گوشی طبی رامیتوان اینگونه گفت دارای یک سنسور تشخیص صدا می باشند، که موجب رسیدن صدا های داخل بدن به گوش شنونده می شود؛ اما چیزی که موجب تقویت صدا ها می شود، وجود یک تقویت کننده صدا پشت سر سنسور های موجود درگوشی های پزشکی الکترونیکی که از جنس پیزوالکتریک هستند، می باشد.

گوشی پزشکی جنین:

برای شنیدن صدای قلب جنین در داخل شکم مادر می باشد که تا حدودی به شیپور شباهت دارد.ویک لوله ی ونیلی دارد که کار این لوله هدایت صدای قلب جنین به گوش پزشک می باشد.

گوشی پزشکی سه بعدی:

تارک لبافی  به همراه یک تیم متخصص فناوری پزشکی، گوشی پزشکی سه بعدی را اختراع کرد. این گوشی در سال 2015 توجه رسانه های بسیاری را جلب خود کرد.

توضیحات و راهنمای خریداران گوشی طبی

بهترین گوشی پزشکی به نوع کاری که شما انجام می دهید بستگی دارد. هنگام خرید یک گوشی پزشکی از خود بپرسید که شما بیشتر در کجا مشغول هستید؟ حیطه تخصص شما کجاست؟ آیا کار شما معالجه کودکان است و یا بزرگسالان؟ ویا اینکه شما در یک زمینه تخصصی مانند قلب و عروق فعالیت دارید؟

برای مثال گوشی های پزشکی قلب و عروق برای طیف گسترده ای از صداهای قلب طراحی شده اند که نمونه های مرغوب وباکیفیت  آن نوسانات قوی را پوشش می دهد و تداخل صداها را بسیار کم می کند .در اصل در بسیاری از موارد پرستاران و پزشکان، گوشی های پزشکی قلب و عروق را به خاطر کیفیت و محدوده فرکانس صدای آنها انتخاب می کنند.

هرنوع گوشی طبی که در بازار موجود می باشد دارای ویژگی های مثبت و منفی است که بستگی به نوع استفاده شمااز گوشی طبی دارد، بنابراین در ابتدا قبل از خرید مطمئن شوید که دلیل استفاده شما از گوشی پزشکی مورد نظرتان چیست؟

برای خواندن مقالات بیشتر در سایت فروشگاه سینوهه کلیک نمایید 

موارد هنگام انتخاب و خرید یک گوشی پزشکی

*محیطی که در آن جا مشغولید؟

مکان آرام یا در اتاق اورژانس مشغول به کار هستید ؟ و یا در بخش مراقبت های سرپایی و یا در بخش اطفال؟

شناخت شما از محیطی که در آن کار می کنید تاثیر بسیار زیادی در اینکه گوشی شما بهتر کار کند دارد و به شما کمک خواهد کرد تا اگر نیاز به یک گوشی پزشکی با نوسان صدای بالاتری داشتید بتوانید به خوبی این موضوع را تشخیص بدهید .

اگر شما به عنوان یک پرستار یا یک پزشک در محیطی با سروصدای زیاد کار می کنید می توانید از یک گوشی الکترونیکی که توانایی شما را برای شنیدن صداهای خاص بهبود  دهد استفاده نمایید

برای مشاوره و  خرید انواع گوشی پزشکی کلیک نمایید 

*از چه بیمارانی مراقبت می کنید؟

آیا شما با نوزادان و کودکان سروکار دارید و یا بزرگسالان و یا بیماران مبتلا به مشکلات قلبی؟

برای مثال اگر شما سروکارتان با نوزادان و کودکان است یک گوشی پزشکی اطفال بسیار بهتر از یک گوشی پزشکی برای بزرگسالان است و همچنین بالعکس بهترین گوشی پزشکی که می توانید برای خود انتخاب کنید را وضعیت پزشکی بیمارانتان تعیین می کند.

*برای خرید یک گوشی پزشکی چه قدر می خواهید هزینه کنید؟

بخش بزرگی از انتخاب و خرید یک گوشی پزشکی به مقدار پولی که مایلید هزینه نمایید بستگی دارد.

اگر بدانید که چه میزان کیفیتی از گوشی پزشکی برای شما لازم است کمک خوبی خواهد کرد تا در یک محدوده قیمت مناسب، نوع گوشی پزشکی خود را انتخاب نمایید.

برای مثال اگر شما تمایل دارید یک گوشی پزشکی که از مواد سبک وزن ولی قدرتمند ساخته شده بخرید باید مقدارهزینه بیشتری نسبت به یک گوشی ساده صرف نمایید.در ادامه میتوان گفت مارک تجاری نیز روی قیمت گوشی پزشکی تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید : تاریخچه گوشی پزشکی

گوشی پزشکی (Stethoscope) یکی از متداول‌ترین تجهیزات پزشکی میباشد، اما لزوما شرایط خرید آن آسان نیست. در کنار صرف هزینه، این یک تصمیم بزرگ است که پیامدهای آن می‌تواند در حرفه شما اثر بگذارد و ماندگار باشد. این مطلب با هدف افزایش آگاهی شما، به ملاحظات و نکات لازم هنگام خرید گوشی پزشکی اشاره کرده است.

قسمت‌های مختلف گوشی پزشکی

قسمت‌های مهم یک گوشی پزشکی استاندارد شامل سَری گوشی (earpiece)، لوله (تیوب) و طول آن، قطعه سینه‌ای (chest-piece) و شکل آن است. امروزه گوشی‌های پزشکی به صورت استاندارد و یا الکترونیکی ساخته می‌شوند. اگرچه انواع الکترونیکی آن مطابق با آخرین پیشرفت‌های علمی و فناوری هستند، اما استفاده از آنها برای همه ضرورت ندارد. 
سَری گوشی
به طور معمول، یک گوشی پزشکی استاندارد دارای دو سَری گوشی ساخته شده از سیلیکون یا لاستیک برای مسدود کردن صداهای خارجی است. میزان تناسب آنها با گوش، کیفیت صدای شنیده شده توسط شنونده را مشخص خواهد کرد. بسته به نوع برند ان ، این دستگاه ممکن است دارای چندین سَری گوشی اضافی با اندازه‌های مختلف باشد تا از صحت کیفیت شنوایی آن اطمینان حاصل کند.
لوله و طول آن
گوشی‌های پزشکی در اندازه‌های مختلفی وجود دارند و معمولاً بین 80-55 سانتی‌متر هستند (طول معمول آن 70 سانتی‌متر است). از نظر بعضی از پزشکان طول اهمیتی ندارد، اما بخاطر داشته باشید که هرچه طول ان کوتاه‌تر باشد، حفظ فاصله شخصی شما با بیمار سخت‌تر خواهد بود. عامل دیگری که باید در نظر بگیرید، سلامت کمر شما است (به ویژه برای پرستاران)؛ با طول بیشتر شما نیاز نیست خم شوید. از طرفی تحقیقات مؤسسات ملی بهداشت نشان داده است که طول بیشتر باعث بدتر شدن کیفیت صدای گوشی در طی زمان نمی‌شود. کیفیت و ضخامت لوله از دیگر موارد مورد توجه است. لوله‌ گوشی‌های پزشکی با قیمت متوسط نسبت به موارد ارزان‌تر؛ ضخیم‌تر بوده، دوام بیشتری دارند و دیرتر دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.

بیشتر بخوانید : گوشی پزشکی از کاربرد تا نحوه استفاده

قطعه سینه‌ای
قطعه سینه‌ای گوشی پزشکی معمولا دارای دو قسمت مهم دیافراگم و بِل (bell) است. دیافراگم سطح صافی دارد و صداهای با فرکانس بالا مانند صدای قلب، ریه‌ها یا روده‌ها را گردآوری می‌کند. بعضی از گوشی‌های پزشکی ساده فقط دارای یک قطعه سینه‌ای یک طرفه با یک دیافراگم هستند. در مدل‌‎های پیشرفته‌تر، قطعه سینه‌ای دو طرفه دارای یک طرف دیافراگم مسطح و یک طرف بِل منحنی شکل و کوچک‌تر است. بِل صداهای با فرکانس پایین مانند سوفل قلب یا بروئی را علاوه بر صداهای با فرکانس بالا در کودکان، گردآوری می‌کند. در حال حاضر در بعضی مدل‌ها از مواد هایپوآلرژنیک و حلقه عدم سردی در قطعه سینه‌ای گوشی برای راحتی بیمار استفاده می‌شود.

شکل گوشی پزشکی

بیشتر گوشی‌های پزشکی از دو گوشی، یک لوله واحد با قطعه سینه‌ای گرد تشکیل شده‌اند. اما به منظور انتخاب، اشکال دیگری نیز از آنها وجود دارد. به عنوان مثال، اگر مدام با اندازه‌گیری فشار خون بیمار سروکار دارید، یک گوشی پزشکی با قطعه سینه‌ای مسطح‌تر و بیضی شکل برای شما کارایی بیشتری دارد.
در انتها
- بودجه شما به عنوان مهم‌ترین بخش در انتخاب و خرید یک گوشی پزشکی، می‌تواند به دلیل اندک بودن، باعث تغییر نوع مدل مورد نیاز شما شود. چرا که در حال حاضر قیمت نوع الکترونیکی ده برابر نوع استاندارد است. البته گران بودن لزوماً به معنای کیفیت عالی دستگاه نیست. زیرا اصولا قیمت یک گوشی پزشکی با توجه به وزن، اجزای صوتی و برند آن تعیین می‌شود. به عنوان مثال، انواع سبک‌تر که لوله‌های ضخیمی دارند؛ گران‌تر از موارد سنگین‌تر هستند. شاید به این دلیل که از فلزات سبک‌تری ساخته شده‌اند.
- اگر دانشجو پزشکی و یا پیراپزشکی هستید، از اساتید خود پیش از خرید راهنمایی بگیرید. حتی می‌توانید به جای خرید، یک گوشی پزشکی مناسب قرض بگیرید. اما اگر مشغول به کار هستید، در مورد نوع وسیله مورد نیاز خود تحقیق کنید و یکی از آنها که مناسب و ماندگارتر است را خریداری کنید. اما این بدان معنا نیست که حتما گرانقیمت‌ترین مدل را خریداری کنید! با توجه به اینکه سرقت انواع گوشی پزشکی متداول است.
- خرید یک کیف محافظ مخصوص امری ضروری است. چرا که نگهداری ان در کیف معمولی و جیب لباس، می‌تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به قطعات آن در اثر ضربه یا افتادن بر روی زمین شود.
- از مراکز و فروشگاه‌های تجاری (آنلاین و یا حضوری) مطمئن خرید خود را انجام دهید . در حال حاضر موارد تقلبی بسیاری از برترین برندها از جمله لیتمن (Littmann) در بازار وجود دارد.

برای مشاهده و خرید انواع گوشی پزشکی لیتمن کلیک نمایید .


گوشی پزشکی

خرید گوشی طبی

خرید گوشی پزشکی

 

 

×


×