درباره روپوش سفید

درباره روپوش سفید

روپوش سفید، که به عنوان روپوش آزمایشگاهی نیز شناخته می‌شود، یک لباس است که توسط متخصصین در زمینه پزشکی یا آزمایشگاه استفاده می‌شود. روپوش باعث حفاظت از لباس افراد شده یا می‌تواند به عنوان یک لباس مستقل عمل کند.

روپوش سفید پزشکی

این لباس از رنگ سفید و معمولاً با الیاف پنبه، کتان یا پلی استر ساخته شده‌است که اجازه می‌دهد آن را در دمای بالا شستشو داده و به آسانی تمیز کرد.همچنین روپوش به عنوان یک نماد آموزشی در کشورهای آرژانتین و اروگوئه به حساب می‌آید، که توسط دانشجویان و معلمان مدارس دولتی بکار گرفته می‌شود.

در تونس و موزامبیک، معلمان از روپوش برای محافظت لباس‌های شخصی خود از گچ استفاده می‌کنند.روپوش پزشکی دارای انواع مختلفی بوده و می تواند بلند یا کوتاه و دارای رنگ و جنس های متفاوت باشد. عموما مدل بلند آن برای خانم ها و از مدل کوتاه آن برای آقایان استفاده می شود. این وسیله جهت محافظت از بدن و لباس و همچنین رعایت بهداشت و نظافت کاربرد دارد.

روپوش سفید

جنس این روپوش ها از پارچه هایی با درصدهای مختلفی از نخ و پلی استر تولید می شوند.دلیل ارجحیت رنگ سفید القای حس تمیزی و همچنین دیدن کوچکترین آلودگی و لکه بر روی لباس است. جنس روپوش بهتر است پنبه، لینن یا ترکیب پنبه و پلی استر باشد چرا که امکان شستشوی لباس در دمای بالا را موجب شده و به راحتی می توان تمیزی پارچه را تشخیص داد. طبق تحقیقات انجام شده درصدبالایی از بیماران نیز ترجیح میدهند پزشک خود را در روپوش سفید  ببینند.

در پشت پرده روپوش سفید فلسفه‌ها و اتفاقات زیادی نهفته است که بسیاری از افراد حتی پزشکان از وجود آن بی‌خبر هستند. جالب است بدانید، کمتر کسی تصورش را می‌کند که پیشینه روپوش سفید پزشکی به 2 قرن پیش برمی‌گردد! روپوش سفید که به آن کت آزمایشگاهی می‌گویند، روپوشی تا روی زانو است.

که توسط متخصصین حوزه‌ پزشکی یا افراد درگیر در کارهای آزمایشگاهی، پوشیده می‌شود. این روپوش از لباس‌هایی که افراد بر تن دارند، محافظت کرده و همچنین به‌عنوان یک لباس فرم ساده عمل می‌کند. این لباس از مخلوط پنبه و کتان یا پلی‌استر پنبه‌ای به رنگ‌های سفید یا روشن دوخته می‌شود.

روپوش سفید

جنس روپوش این اجازه را می‌دهد که لباس در دمای بالا شسته شود و تشخیص تمیز بودن یا کثیف بودن آن راحت باشد.روپوش‌های سفید در آرژانتین و اروگوئه سمبل یادگیری است؛ به همین دلیل این روپوش‌ها توسط دانش‌آموزان و معلمان مدارس دولتی پوشیده می‌شوند.

در تونس و موزامبیک، معلمان برای محافظت از لباس‌هایشان در برابر گچ، روپوش سفید بر تَن می‌کنند. جالب است بدانید، کلمه‌های «یقه‌سفید» یا «یقه آبی» برای اشاره به کارگران مختلف کاربرد دارد و عبارت «روپوش سفید» گاهی اوقات برای اشاره به شخصی که آن را می‌پوشد استفاده می‌شود.

تاریخچه روپوش سفید پزشکان

بیش از 100 سال است، پزشکان از روپوش‌های سفید در محیط کار استفاده می‌کنند. در قرن نوزدهم، دیدگاهی به قطعیت علم پزشکی در مقابل طب قلابی (خرافه) شکل گرفت. در همین اوضاع، پزشکان برای تأکید به رویکرد علمی‌تر پزشکی مدرن، شروع به معرفی خود به‌عنوان دانشمند کردند و شناخته‌شده‌ترین نماد دانشمند، یعنی لباس سفید آزمایشگاهی را بر تن کردند. بدین صورت روپو‌ش‌ سفید در اواخر دهه 1800 به‌عنوان نمادی از پاکیزگی به پزشکی راه یافت.

پژوهشی که در انگلستان انجام شد، نشان داد که بیشتر بیماران استفاده‌ پزشکان از روپوش سفید را ترجیح می‌دهند. این مطالعه نشان داد که روان‌پزشکان کمتر از همه روپو‌ش‌ سفید می‌پوشند. بعضی از پزشکان این روپوش‌ها را گرم و ناراحت‌کننده می‌دانند و بسیاری احساس می‌کنند با این روپوش‌ها به گسترش عفونت کمک می‌کنند.

روپوش سفید

چه پارچه هایی برای تهیه روپوش وجود دارد؟

  • تترون:

تترون پارچه ای محبوب و بسیار به صرفه است. گفتنی است که تترون در دو نوع نازک و ضخیم در بازار به فروش می رسد. تترون مرغوب تراکم بالاتری دارد و ضخیم تر است. اما اگر می خواهید روپوش تان سبک باشد بهتر است از تترون نازک استفاده نماید.

  • ترگال:

روپوش پزشکی را می توان با پارچه ترگال دوخت. این پارچه در دو نوع ساده و کجراه وجود دارد. این پارچه برای دوخت نوع های مختلف لباس بیمارستانی مناسب است.گفتنی است که ویسکوز، اسپان و فلامنت پارچه های دیگری هستند که می توان با آنها روپوش دوخت.

فروشگاه سینوهه مفتخر است که از بهترین برندهای  موجود دنیا این نوع روپوش را  برای استفاده های گوناگون عرضه می کند.


برای مشاوره و خرید روپوش سفید پزشکی کلیک نمایید .

روپوش پزشکی سفید

×


×