معرفی انواع سرسوزن پزشکی

معرفی انواع سرسوزن پزشکی

سر سوزن ابزاری است که به انتهای سرنگ وصل می‌شود و به کمک آن داروهای مورد نیاز بدن به بدن تزریق می‌شوند. در این مقاله به بررسی تفاوت‌های سرسوزن‌ها میپردازیم و بر اساس قطر سر سوزن و طول، آن‌ها را تفکیک میکنیم. سر سوزن ابزاری است که به انتهای سرنگ وصل می‌شود و به کمک آن داروهای مورد نیاز بدن به بدن تزریق می‌شوند. در این مقاله به بررسی تفاوت‌های سرسوزن‌ها پرداختیم و بر اساس قطر سر سوزن و طول، آن‌ها را تفکیک کردیم. رنگ‌های موجود در قسمت هاب سرسوزن، نشان دهنده عدد گیج و ضخامت سوزن است. انتخاب یک سر سوزن مناسب به پزشکان و پرستاران کمک می‌کند تا تزریق به شکل مناسبی انجام شود و درد برای بیمار بر اثر تزریق به حداقل برسد.

نیدل (Needle) یا سر سوزن، قسمتی فلزی است که بر روی سرنگ تعبیه می‌شود. به دلیل نوک بسیار تیز سوزن، به راحتی وارد پوست بدن می‌شود. میان سر سوزن خالی است به طوری که بتوان دارو را از طریق آن به بدن وارد کرد، یا در نمونه گیری خون، موجب وارد شدن خون به داخل سرنگ شد. برای تزریقات دارو به عضله، پوست و سایر قسمت‌های بدن از سوزن تزریق استفاده می‌شود.

سوزن‌ها انواع مختلفی دارند و بر طبق حجم، قطر متمایز می‌شوند. هر سر سوزن برای کاربرد ویژه‌ای طراحی شده است؛ بنابراین لازم است تا کادر درمان به خوبی توانایی تشخیص سوزن‌های مورد استفاده برای هر دوز دارو و هر قسمت از بدن را داشته باشند. لازم است تمامی سوزنها استاندارد تولید و همچنین تاییدیه وزارت بهداشت را داشته باشند تا با اطمینان مورد استفاده قرار گیرند.

معیارهای مورد نظر برای ایجاد تفاوت بین سر سوزن‌ها

قطر:

قطر یک سر سوزن با واحد شمارشی به نام «گیج» اندازه گیری می‌شود. هر چه قطر یک سر سوزن کمتر باشد، میزان گیج آن بالاتر است. به عبارتی دیگر عدد گیج با قطر سوزن رابطه‌ای عکس دارد. نوع تزریق مورد نظر، نوع سر سوزن را مشخص می‌کند. کادر درمانی با در نظر گرفتن اینکه تزریق برای پوست بیرونی یا به صورت عضلانی یا به شکل زیر پوستی است، سوزن با قطر مناسب را انتخاب می‌کنند.

اگر گیج یک سر سوزن بیشتر از سایز مناسب باشد، برای بیمار دردآور خواهد بود. هر چه گرانروی داروی تزریقی بیشتر باشد، باید سر سوزن با گیج پایین‌تر و قطر بیشتری انتخاب کرد. نازک‌ترین سوزن‌ها دارای قطر۰.۲۳ میلی متر و ضخیم‌ترین سر سوزن‌ها دارای قطر ۱.۶۰ هستند به همین ترتیب واحد گیج برای نازکترین سوزن، ۳۲ و برای سر سوزن ضخیم ۱۶ است.

طول سر سوزن:

اگر بخواهیم میزان عمق تزریق دارو را تعیین کنیم، از طول متغیر سوزن استفاده می‌نماییم. هرچه دارو نیاز به تزریق با عمق بیشتری داشته باشد، طول سوزن بیشتر می‌شود. واحد اندازه گیری طول سوزن میلی متر است. سر سوزن‌های کوتاه برای تزریقهای زیر پوستی و وریدی و سر سوزن‌های بلند برای تزریقات عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر انتخاب قطر و طول مناسب سر سوزن‌ها باید موارد زیر را هم در نظر گرفت:

حجم عضله بیمار

غلظت داروی تزریق

بافتی که دارو به آن تزریق می‌شود

ضخامت پوست قسمت تزریقی در بیمار

رنگ سر سوزن:

رنگ سر سوزن مشخصه‌ای برای تشخیص قطر و گیج انواع مختلف سوزن است. به قسمتی از سرسوزن که به سرنگ متصل می‌شود،”هاب( Hub)” گفته می‌شود. این سر سوزنها برای تزریق در یک، دو یا هر سه دسته:

تزریق زیر پوستی

تزریق عضلانی

تزریق داخل پوست بیرونی

مناسب هستند. این قسمت رنگ‌های مختلفی دارد که در ادامه به معنی هر رنگ می‌پردازیم.

سرسوزن سفید به معنی گیج سوزن ۱۶ و قطر ۱.۶ میلی متری است.

سرسوزن صورتی دارای گیج سوزن ۱۸ و قطر ۱.۲ میلی متری است.

سرسوزن کرمی گیج ۱۹ و قطر ۱.۱ میلی متر دارد و برای تزریق زیر پوستی مناسب است.

سرسوزن زرد گیج ۲۰ و قطر ۰.۹ میلی متر دارد و برای تزریق زیر پوستی مناسب است.

سرسوزن سبز تیره گیج ۲۱ و قطر۰.۱۰ میلی متر دارد و مناسب تزریقات زیر پوستی است.

سرسوزن مشکی دارای گیج ۲۲و قطر ۰.۷ میلی متر بوده و برای تزریق زیر پوستی مناسب است.

سرسوزن آبی تیره با گیج ۲۳ و قطر۰.۶ میلی‌ متر برای تزریق زیر پوستی مناسب است.

سرسوزن نارنجی با گیج ۲۵ و قطر ۰.۵ میلی متر، برای تزریق زیرپوستی مناسب است

سرسوزن قهوه‌ای گیج ۲۶ و قطر ۰.۴۵ میلی‌ متر دارد و برای هر سه نوع تزریق مناسب است.

سرسوزن خاکستری دارای گیج ۲۷ و قطر ۰.۴ میلی متر است. این سر سوزن برای هر سه نوع تزریق مناسب است.

سرسوزن سبز- آبی گیج ۲۸ و قطر ۰.۳۶ میلی متر داشته و برای تزریقات داخل پوست بیرونی و عضلانی مناسب است.

سرسوزن قرمز گیج ۲۹ و قطر ۰.۳۳ میلی متر داشته و برای تزریقات عضلانی مناسب است.

سرسوزن زرد دارای گیج ۳۰ و قطر ۰.۳ میلی متر است و برای تزریقات عضلانی مناسب است.

سر سوزن بنفش دارای گیج ۳۱ و قطر ۰.۲۵ میلی متر است.

سر سوزن نارنجی تیره دارای گیج ۳۲ و قطر ۰.۲۳ میلیمتر است.

در پایان:

سرسوزن ها در ضخامت ها و طول های متفاوت است.  سوزن های کوتاه برای تزریق زیر پوستی بکار می روند، در حالی که سوزن های بزرگ تر برای تزریق عضلانی کار برد دارند.همچنین، سر سوزنهای خوب به کاهش درد بیمار کمک شایانی می نمایند، و سرسوزن های ضخیم تر و بزرگتر برای افرادی با ضخامت پوستی بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

برای مشاوره و خرید انواع تجهیزات پزشکی و سرسوزن شما میتوانید با مشاوران ما درتماس باشید . برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمائید .


سرسوزن

خرید سرسوزن پزشکی

قیمت سرسوزن

×


×