فاکتورهای یک ماسک مناسب

فاکتورهای یک ماسک مناسب

با ویژگی‌های یک ماسک خوب آشنا شوید ؟

زمانی که ماسک صورت می‌پوشید، نشان‌می‌دهد که به سلامتی خود و دیگران اهمیت می‌دهید.در انتخاب ماسک مناسب باید به فاکتورهای زیر دقت کرد : 

دوختن ماسک و یا ماسک آماده:

در صورت استفاده صحیح، هم ماسک دوختنی هم ماسک آماده مناسب هستند. هر کدام که برایتان مناسب است را انتخاب کنید. اگر عجله دارید، ماسک آماده را انتخاب کنید. اگر مهارت دارید، ماسکتان را در خانه درست کنید یا ماسک های خود را بصورت آنلاین سفارش دهید. ماسک‌های توصیه شده توسط منابع معتبری مانند CDC (مرکز کنترل بیماری‌ها) را انتخاب کنید.

جنس پارچه:

بهترین ماسک ‌های پارچه‌ای حداقل ۲ لایه پارچه پنبه بافته‌شده را احتیاج دارند. دنبال پارچه‌ای با تارهای زیاد باشید زیرا که به عنوان یک فیلتر قطرات تنفسی عمل می‌کند در حالی که به شما اجازه می‌دهد که راحت نفس بکشید.

بیشتر بخوانید: تاریخچه اسکراب شلوار

فیلتر ماسک:

برخی از ماسک‌ ها فضایی برای قرار دادن یک لایه اضافی فیلتر و حفاظت بیشتر دارند. CDC توصیه می‌شود فیلترهای قهوه را به ماسک‌های خانگی اضافه کنید.خیلی از افراد با محصولات مختلفی ساخت ماسک را امتحان کرده اند و در اینترنت با دیگران به اشتراک گذاشته اند. این موارد شامل بریده‌های کیسه‌های خرید پارچه‌ای قابل استفاده از الیاف غیر بافته پلی پروپیلن، پارچه نایلونی از جوراب شلواری، حوله‌های کاغذی، حوله‌های آشپزخانه، پدهای سینه بند، جین و برزنت و موارد دیگر می‌شود.ما دانش کافی برای ادامه کار نداریم، بنابراین عقل سلیم در اینجا مهم است.
آیا با توجه به ایمنی و قابلیت استفاده، ارزش دارد که فیلتر را اضافه کنیم؟  فیلتر باید به اندازه کافی متراکم باشد تا ذرات ریز و مرطوب را مسدود کند و از طرفی هم راحت و قابل تنفس باشد. آیا شما ناخواسته چیزی سمی را تنفس می کنید؟ به عنوان مثال، برخی از فیلترهای HEPA (مناسب ذرات بسیار ریز هوا) ممکن است فایبرگلاس داشته باشند که تنفس آن‌ها بسیار خطرناک است. حتما تحقیق کنید تا از اطلاعات جدید آگاه باشید.

اندازه مناسب ماسک:

باید بتوانید با ماسک راحت نفس بکشید و در ملاعام برای نفس کشیدن مجبور نباشید آن را دربیاورید. اندازه ماسک صورت باید از بینی تا زیر چانه و به سمت گوش‌ها باشد. اگر شکاف‌هایی داشته باشد و هوا وارد شود، بی‌فایده است. ماسک صورت در اندازه‌های مختلف وجود دارند. همچنین، نباید با ماسک بازی کنید، برای مثال اگر سفت است؛ انگشتان شما را آلوده می‌کند زیرا که لایه بیرونی ماسک را لمس می‌کنید. اگر احساس می‌کنید نمی‌‌توانید با ماسک راحت نفس بکشید، از آن استفاده نکنید و در مورد سایر گزینه‌های پوشش چهره با پزشک خود صحبت کنید.

سهولت استفاده:

معمولا با توجه به نحوه استفاده، ماسک صورت دلخواهتان را پیدا می‌کنید. دقت کنید که به راحتی می‌توانید حلقه‌ها یا کش‌ها را از روی صورت خود باز کنید و ماسک را از صورت خود بیرون بکشید بدون اینکه با لمس قسمت جلوی ماسک، آلوده شوید. روسری‌ها گزینه مناسبی برای ماسک نیستند، زیرا باز و بسته کردن آن‌ها دشوار است.
توجه داشته باشید که زمانی که بیرون هستید نباید ماسک خود را برای خوردن یا صحبت با تلفن دربیاورید و دوباره بپوشید. اگر در بیرون از خانه ورزش می‌کنید،  وقتی که به سختی نفس می‌کشید، ممکن است نتوانید ماسک را تحمل کنید. در این حالت، محل ورزش خود را به دقت انتخاب کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید فاصله فیزیکی از دیگران را حفظ کنید و ایمن باشید.

برای مشاوره و خرید انواع محصولات فردی با ما اینجا کلیک نمایید .

دوام ماسک :

شما باید بعد از هر بار استفاده از ماسک پارچه‌ای، آن را بشویید، بنابراین به صورت آنلاین به بررسی نظرات بپردازید که در مورد سایش و پارگی ماسک‌ها اظهار نظر می‌کنند. اگر ماسک شکل خود را از دست داد، دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. اگر فیلتر را اضافه می‌کنید، تمیز کردن آن بستگی به نوع فیلتر شما دارد. فیلتر قهوه را باید بعد از هر بار استفاده عوض کنید. همچنین پارچه باید از قبل شسته شود تا نگران کوچک شدن آن نباشید.
زمانی که ماسک صورت می‌پوشید، نشان‌می‌دهد که به سلامتی خود و دیگران اهمیت می‌دهید.این به دیگران نشان می‌دهد که به اقدامات فاصله اجتماعی احترام می‌گذارید و آن‌ها باید فاصله ۲ متری با شما را حفظ ‌کنند. البته استفاده از ماسک پارچه‌ای کمی شبیه ماسک‌ های پزشکان است که با بیماران در ارتباط هستند. در حال حاضر با وجود رنگ‌ها و طرح‌های‌جالب، حتی می‌توانید آن را هم رنگ با لباس‌هایتان انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :تفاوت ماسک N95 و ماسک FFP2

 

 

×


×