دستگاه فشارسنج

دستگاه فشارسنج

بر اثر هر انقباض قلب، خون به دیواره سرخرگ ها وارد می شود. فشار وارد شده به دیواره سرخرگ ها بر اثر هر انقباض عضله قلب را فشار خون می نامند.وسیله ای است که از آن برای اندازه‌گیری فشار سیستولی و فشار دیاستولی خون استفاده می‌شود. فشارسنج انواع و اقسام مختلفی دارد
فشار خون بالا که به قاتل خاموش معروف است علائم واضحی ندارد با این حال یک سوم از مردم آمریکا بدون آنکه مطلع باشند، به این بیماری مبتلا هستند. فشار خون بالا می تواند خطر ابتلا به امراض قلبی،سکته مغزی، بیماری های کلیوی و مشکلات جدی دیگری را بالا ببرد.فشار دیاستولیک همیشه پایین تر از فشار سیستولیک است. فشار خون در واحد میلی متر جیوه اندازه گیری می شود و خواندن آن همیشه یه صورت جفت می باشد مقدار اول (سیستولیک) در مرحله اول و پس از آن مقدار پایین تر (دیاستولیک) قرار می گیرد.بنابراین کسی که خونش معادل ۱۳۲/۸۸ میلی متر جیوه دارد فشار خون سیستولیک ۱۳۲ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک ۸۸ میلی متر جیوه است.اگر در چندین بار اندازه گیری فشار خون بسیار زیاد باشد به شما گفته می شود که مبتلا به فشار خون هستید. در بزرگسالان فشار خون سیستولیک زیر ۱۴۰ و فشار خون دیاستولیک زیر ۹۰ میلی متر جیوه طبیعی است.

اگر فشار خون بسیار زیاد باشد ممکن است گاهی اوقات علائمی مانند سرگیجه یا مشکل در دید را ایجاد کند. در طولانی مدت فشار خون بالا خطر ابتلا به امراضی چون مشکلات قلبی و عروقی مثل سکته مغزی ، نارسایی کلیوی و نارسایی قلبی را افزایش می دهد.
بنابراین اگر شما یا پزشکتان فکر می کنید که فشار خون بالا دارید مهم است که فشار خون شما به طور مرتب بررسی شود. اگر در چندین مورد فشار خون به طور مکرر بسیار زیاد باشد چندین روش مختلف برای کاهش فشار خون و کاهش خطر عواقب طولانی مدت سلامتی وجود دارد.

عوامل موثر در ابتلا به فشار خون

عامل بسیار زیادی در ابتلا افراد به فشار خون بالا دخیل هستند. این عوامل شامل :
عصبانیت
مصرف فست فودها
شیرینی جات
فعالیت کم
چاقی
استرس
استعمال دخانیات
و مصرف نمک زیاد است.

برای مشاوره و خرید انواع گوشی پزشکی مارک لیتمن کلیک نمایید .

اندازه گیری فشار خون

تحقیقات نشان داده است که کنترل مداوم میزان فشار خون در منزل می تواند به افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک زیادی کند.
برای برخی افراد در طول معاینه پزشکی دچار استرس و اضطراب می شوند که این استرس منجر به بالا و یا پایین شدن فشار می شود.گزارش انجمن قلب امریکا نشان داده است که کنترل مداوم فشار خون برای خانم های باردار که داری فشار خون بارداری و یا به اصطلاح پره اکلامسی را تجربه می کنند بسیار مفید و ضروری است.

انواع دستگاه فشارسنج خانگی

اندازه‌گیری فشارخون یکی از ابتدایی ترین معایناتی است که بر روی هر فردی صورت می گیرد. فشارخون بالا از شایع‌ ترین بیماری‌هایی است که در سنین بالا رخ می دهد. همانطور که در بالا اشاره شد بسیاری از بیماران از بالا بودن فشارخون خود آگاهی ندارند و بنابراین تلاشی برای کنترل آن نمی‌کنند.دستگاه فشار سنج خانگی در دو مدل بازو بندی و مچی در بازار عرضه می شود که در هنگام انتخاب باید عملکرد، ویژگی ها و قیمت آن را مد نظر قرار داد.
دستگاه فشارسنج بازویی
این دستگاه به بازویی شما وصل می شود و با فشار دادن دکمه ای می توانید فشار خون خود را در صفحه نمایش مشاهده کنید. برخی از مدل ها به شما این امکان را می دهد که نتایج فشار خون خود را بارگیری و ذخیره کنید و به آسانی با پزشک خود به اشتراک بگذارید.برخی از مدل ها قابلیت استفاده و ذخیره اطلاعات برای چند کاربر را دارند.چگونگی بستن این مدل بسیار مهم است زیرا اگر  سفت یا شل بسته شود ممکن است عدد دقیقی را نشان ندهد.

بیشتر بخوانید :کاربرد گوشی پزشکی

دستگاه فشارسنج مچی
این دستگاه کاملا اتوماتیک می باشد و در مقایسه با مدل قبلی کم حجم سبک و قابل حمل است اما اندازه گیری فشار با دستگاه مچی حساستر از مدل بازویی می باشد زیرا باید دستگاه به درستی در مسیر قلب قرار گیرد.

نحوه خرید بهترین دستگاه

مدلی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های مورد نیاز شما باشد و کارایی راحتی داشته باشد. تمامی مدل های معرفی شده عالی هستند اما فاکتورهای دیگری نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.باید دستگاهی را انتخاب کنید که متناسب با بازو یا مچ دست شما باشد برای مثال مدل های بازویی دارای دو دکمه کاف یا یک دکمه سر دست می باشند که می توانند متناسب با اندازه بازو فرد تنظیم شوند. صفحه نمایش باید دارای دکمه های بزرگ باشند و قابلیت بصری بالایی داشته باشند که اعداد به راحتی قابل قرائت باشند.
هنگام انتخاب یک دستگاه بسیاری از ویژگی ها را جست و جو کنید برای مثال دستگاهی را انتخاب کنید که قابلیت نمایش ضربان قلب، قابلیت ذخیره اطلاعات، نمایشگر واضح به جهت نشان دادن اعداد درشت و عملکرد میانگین داده ها را داشته باشند.

در هنگام خرید کلیه لوازم و تجهیزات پزشکی این وسایل را از فروشگاههای قابل اعتماد و معتبر تهیه فرمایید .

استفاده صحیح از دستگاه فشارسنج در منزل

همانطور که خریدن یک فشارسنج خوب در اندازه گیری دقیق فشار خون مهم است، نحوه اندازه گیری صحیح نیز بر سنجش درست فشار خون تا حد بسیار زیادی تاثیر گذار است.
دستگاهی را خریداری کنید که به راحتی به مطب پزشک خود ببرید.
۳۰ دقیقه قبل از گرفتن فشار، از استعمال دخانیات و مصرف کافیین خودداری کنید.
۵ دقیقه قبل از اندازه گیری دوش بگیرید و کمی استراحت کنید.
کاف را دور بازو خود ببندید، بدون اینکه هیچ پوششی بین کاف و پوست شما باشد.
روی صندلی بشینید و پاهایتان را روی زمین صاف بگذارید. بازوهای شما باید روی یک سطح صاف مثل دسته صندلی باشند.
برای هر دوره زمانی که پزشک به شما توصیه کرده است مثلا هر روز صبح و عصر در همان زمان فشار خود را اندازه بگیرید.

برچسبها : گوشی پزشکی ، اسکراب شلوار ، اسکراب ، توینک شلوار ،کلاه جراحی ، کلاه اتاق عمل ، حفاظت فردی ، روپوش سفید 


×


×