نقش ماسک در مقابله با ویروس ها

نقش ماسک در مقابله با ویروس ها

یکی از اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه در برابر ابتلا و انتقال ویروس ها، استفاده از ماسک است و در تمام مطالعات و تحقیقات دانشگاههای معتبر جهان و نیز آخرین دستور العمل توصیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، بر استفاده صحیح از ماسک توسط کلیه افراد در مکان های عمومی بویژه در اماکن سرپوشیده و پر جمعیت تاکید شده است. گرچه اطلاعات موجود در خصوص ارقام و اعداد دقیق تاثیر ماسک بر کاهش انتقال ویروس ها کامل و قابل استناد نیست و اصولا کمی سازی اثرات ماسک با ارائه درصد میزان کاهش ابتلا، در حال حاضر به نتایج قطعی نرسیده است، لیکن یک سری از نتایج مطالعاتی نمایانگر آن است که میزان انتقال ویروس ها ، از طریق ذرات و قطرات تنفسی، به هنگام استفاده از ماسک های پزشکی تا ۷۵ درصد و گاهاً تا ۸۵ درصد هم کاهش یافته است. البته پوشیدن صحیح ماسک و استفاده از ماسک های استاندارد، به تاثیر ماسک در روند  کاهشی ابتلا به بیماریهای ویروسی ، عینیت میبخشد.
استفاده از ماسک همراه با رعایت فاصله فیزیکی میتواند به مراتب ابتلا به بیماری را کاهش دهد. به توصیه سازمان جهانی بهداشت ترکیبی از استفاده درست از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستشوی صحیح و مکرر دست ها، ضریب ایمنی را افزایش می دهد.در برخی مطالعات و یافته ها محافظت از چشم را (با استفاده از عینک محافظ یا شیلد صورت) همراه با به کار بردن سایر روش های حفاظتی به خصوص در مراکز بهداشتی و درمانی، منجر به کاهش میزان بسیار بالایی از عفونت قلمداد میکنند. زیرا عفونت از طریق چشمی نیز ممکن است رخ دهد.

بیشتر بخوانید : فاکتورهای یک ماسک مناسب

استفاده نامناسب از ماسک مانند لمس کردن ودست زدن به آن و عدم شستن دست ها قبل و بعد از استفاده از ماسک و رها کردن آن در محیط، می تواند خطر انتفال ویروس را افزایش دهد و به اندازه عدم استفاده از ماسک در ابتلای بیماری تاثیرات خطرناکی داشته باشد. این موضوعی است که سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، بر آن تاکید و اتفاق نظر دارند.
روش صحیح استفاده از ماسک صورت:
بایستی قبل از استفاده از ماسک، دست ها با آب و صابون شسته شده و یا با محلول الکلی ضد عفونی گردند. دهان و بینی با ماسک کامل پوشانیده شوند به طوریکه بین صورت و ماسک هیچ فاصله و منفذی نباشد. از دست زدن به جلوی ماسک اجتناب گردد و در صورت تماس با جلوی ماسک، دست ها با آب و صابون شسته و یا با محلول های الکلی ضدعفونی گردند. برای در آوردن ماسک،ابتدا بند آن را بدون دست زدن به جلوی ماسک، از پشت گوش ها در آورده، فوراً در سطل زباله درب دار انداخته شود. مجدداً دستها کاملاً شسته و ضد عفونی گردند. به محض مرطوب شدن ماسک، بایستی بلافاصله با یک ماسک جدید تعویض شود و هرگز از ماسک های یکبار مصرف دوباره استفاده نشود.

برای مشاوره و خرید انواع ماسک کلیک نمایید .


×


×