تاریخچه ی اسکراب Scrub جراحی

تاریخچه ی اسکراب Scrub جراحی

لباس اتاق عمل مردانه و زنانه

ا امروزه در بیمارستان ها و مراکز درمانی به هر لباس آستین کوتاهی که همراه با شلوارپوشیده می شودScrub اسکراب می گویند. اسکراب ها در اتاق عمل های بیمارستان هایسرتاسر جهان اغلب به رنگ تیره و روشن نیر سبز یا آبی روشن قابل استفاده است.اما اسکراب های غیر از اتاق عمل نیز در رنگ های متنوع و زیادی پوشیده می شوندکه بسته به بیمارستان و محیط و بخش آن بیمارستان متفاوت هستند.همچنین در مراکزی که مرتبط با کودکان می باشد از اسکراب های رنگارنگ وفانتزی استفاده می شوند که بدلیل کمبود تنوع این مدل در کشورمان این مدل اسکراب ها کمتر دیده می شوند.

برای مشاهده و خرید اسکراب شلوار اینجا کلیک نمایید 

در کشور آمریکا معمولا تنها به هنگام عمل جراحی اسکراب پوشیده می شودو اغلب اوقات در مواقعی که در اتاق عمل حضور ندارند یک روپوش یا کت مانند بر روی اسکراب خود می پوشند. اما تقریبا تمام بیمارستان های آمریکا از اسکراب برای پرستاران و پزشکان مرد و زن با تفاوت در رنگ ها بخاطر تمایز بخش های مختلف استفاده می کنند.

در بریتانیا نیز تنها نیمی از بیمارستان ها و کلینیک ها اجازه ی استفاده از اسکراب را درتمامی بخش ها می دهند و تنها هنگام انجام عمل جراحی مجاز به پوشیدن اسکراب پزشکی هستند.تا اواسط قرن بیستم بر خلاف پزستاران که وادار به پوشیدن روپوش های پزشکی می شدند، جراحان از لباس های شخصی خود برای انجام عمل جراحی استفاده می کردند با تنها یک پیشبند برای جلوگیری از قطرات خون و نیز با دستان برهنه بدون هیچ گونهدستکش و تجهیزات استریلی. این برخلاف نظریه ی امروز جراحان بود که بر نظافت و تمیزی و نیز استریله شدن تجهیزات و اتاق عمل بهنگام عمل جراحی تاکید می کنند.

 لباس اتاق عمل مردانه و زنانه (اسکراب شلوار)

تا اوائل قرن بیستم نشانه ی بارز یک دکتر موفق که سرش شلوغ بود لکه ها و قطرات خون بر روی لباس و پیشبندش بود! اهمیت لباس به عنوان نشانه ای از طبقه ای از کلاس درجامعه مهم بود و فرآیندهای پشت انتقال عفونت موضوع اختلاف در حرفه بود. با شیوع بیماری آنفلوانزای اسپانیایی در سال 1918 و علاقه روزافزون پزشکی به نظریه ضد انعقادی لیستر، برخی جراحان شروع به پوشیدن ماسک های پنبه ای کردند که این نه بخاطر محافظت از بیمار که محافظت از جراح بود در برابر عفونت های بیماران. تقریبا در همان زمان خدمه ی بیمارستان ها به استفاده از دستکش های پلاستیکی سنگین روی آوردند برای نظافت اتاق ها و تجهیزات. کاری که جراحان با اکراه آنرا پذیرفتند.

در دهه 1940 پیشرفت های ضد انعقادی و علم عفونت زخم ها به استفاده از پرده های ضد عفونی کننده و لباس (گان و اسکراب) موقع انجام عمل جراحی منجر شد و ابزارو لوازم پانسمان با قرار گرفتن در معرض هر دو بخار با فشار بالا یا اتیلن اکسید به طور معمول توسط دستگاه استریلیزه استریل شدند. در اصل لباس استفاده شده در اتاق عمل سفید بود برای تاکید بر پاکیزگی، هرچند ترکیبی از چراغ های عمل روشن و محیط کاملا سفید موجب ایجاد فشار برای چشمان جراح و کارکنان می شد.

در دهه 1950 و 1960 اکثر بیمارستان ها استفاده از لباس سفید در اتاق عمل را ممنوع کردندو استفاده از طیف رنگ های سبز را بدلیل کنتراست و تضاد با رنگ روشن که سبب کاهش خستگی چشم ها میشد را برگزیدند.تا سال های 1970 که لباس جراحی به مدرن ترین حالت خود رسید که لباس آستین کوتاه با یقه هفت شکل و شلوار جین بود و یا در بعضی مکان ها لباس آستین کوتاه با قد بلند (گان) که در اکثر بیمارستان ها جا افتاده بود به رنگ سبز. این لباس امروزه به نام اسکراب Scrub معروف است بدلیل اینکه درمحیط نظافت شده و تمیز پوشیده می شود بدین نام معروف شده است.

برای دریافت راهنمای سایز خرید اسکراب شلوار کلیک نمایید .


اسکراب شلوار 

خرید اسکراب شلوار

خرید لباس جراحی

×


×