ضرورت استفاده از شیلد صورت و ماسک

ضرورت استفاده از شیلد صورت و ماسک

با توجه به شرایط خاص کشورمان در رابطه با شیوع ویروس کرونا، یکی از مؤثرترینِ اقدامات می‌تواند اجباری شدنِ استفادۀ همگانی از محصولات حفاظت فردی به ویژه ماسک و سپر محافظ  صورت (شیلد) باشد. بی‌شک استفاده از شیلد محافظ همراه با ماسک و پوششی، هرچند قابل شستشو، دستکم بر روی دهان یکی از بهترین توصیه‌های عملی و کاربردی برای همگان برای محافظت در برابر کرونا در فضاهای عادی است.
۱- استفاده از ماسک‌های معمول به تنهایی توسط یک فرد در پیشگیری از مبتلا شدنش به کرونا بی‌تاثیر نیست. اما بیشترین فایدۀ استفاده از ماسک‌های معمول در پیشگیری از مبتلا کردنِ دیگران است. به خصوص در هنگام عطسه و سرفه و مانند اینها توسط فردِ مبتلا. البته این به شرطی است که استفاده از ماسکِ مناسب درست انجام شود و به ویژه استفاده از آن سبب ایجاد نوعی اطمینانِ کاذب در افراد و بی‌مبالاتیِ آنان بر این اساس نشود.

بیشتر بخوانید : فاکتورهای یک ماسک مناسب 

۲) تأثیر استفاده از شیلد به تنهایی توسط یک فردِ غیرمبتلا به کرونا در پیشگیری از مبتلا شدنِ او، هنگام مواجهه با یک بیمار کرونایی، در مقایسه با تأثیر استفاده تنها از ماسک‌های معمول طبعاً بیشتر است. این امر به سبب نوع پوششی است که شیلد دارد و به طور کامل صورت را می‌پوشاند.
 ۳) اگر فردی که مبتلا به کرونا است فقط از شیلد مناسب استفاده کند، در مقایسه با حالتی که او تنها از ماسک‌های معمول استفاده کند، احتمال کمتری برای مبتلا کردنِ بقیه وجود خواهد داشت. البته اگر استفاده از شیلد صورت باعث ایجاد نوعی اطمینان کاذب در افراد و عدم توجه به دیگر موارد نشده و همچنین افراد غیرمبتلا و بدون محافظ در زیرشیلدِ او و موقعیت‌هایی مانند آن قرار نگرفته باشند.
برای مثال، آرایشگرانی که به کرونا مبتلا بوده، فقط از شیلد استفاده کرده و مشتریانشان در موقعیتی در زیر شیلدِ آنها قرار می‌گیرند، شانس این که مشتریانِ بی‌حفاظِ خود را به خصوص در هنگام عطسه و سرفه آلوده کنند، می‌تواند حتی بیشتر از زمانی باشد که آن آرایشگران تنها از ماسکهای صورت استفاده کرده باشند.
 استفاده از شیلد مناسب صورت از چشم‌ها هم محافظت کرده و احتمال لمس صورت را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه این وسیله قابل شستشو و مناسب برای استفاد پیوسته برای بلندمدت است. در مجموه باید گفت  شیلد ابزاری عملی و اقتصادی است.
ضمن این که بر خلاف تصور، با توجه به اندازۀ نسبتاً بزرگترِ ویروس کووید-۱۹ (Covid-۱۹) در مقایسه با برخی انواع دیگرِ ویروس‌ها، احتمال این که  کووید-۱۹ درمحیط‌های معمول به تعداد کافی برای بیماری‌زاییِ جدی از فضای بازِ پایین شیلد در زیر چانه به سمت بالا حرکت کنند عملاً اندک خواهد بود.

بیشتر بخوانید : انواع حفاظ های چشم (شیلد ، ماسک)

 وجود ماسک و پوششی هرچند ساده بر روی دهان در زیر شیلد نیز فواید مهم و متعددی دارد. چرا که از هرگونه احتمال آلوده ساختن مشکل‌سازِ محیط و افرادی که در موقعیتی نامناسب نسبت به شیلد و به ویژه در زیر آن قرار می‌گیرند در هنگام عطسه و سرفۀ آن فردی که از شیلد استفاده می‌کند (در صورتی که مبتلا به کرونا باشد) می‌کاهد.همچنین احتمال بخارگرفتگی در سطح داخلیِ شیلد در هنگام استفاده (به خصوص در هوای سرد) را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه مانع پاشیدن قطرات بزاق به سطح داخلی شیلد و ایجاد نمای نامناسب در هنگام سرفه و عطسه شده و نفس کشیدن برای مدت طولانی را مشکل ساز نخواهد کرد.

برای مشاوره و خرید انواع ماسک کلیک نمایید .

×


×