با تجهیزات پزشکی آشنا شوید

با تجهیزات پزشکی آشنا شوید

تجهیزات پزشکی ، به آن دسته از لوازم پزشکی و حفاظت فردی  اطلاق میشود که بدون آن ها، زندگی امکان پذیر نیست . در زمان های بسیار قدیم، به دلیل کمبود و یا نبود تجهیزات پزشکی ، و همچنین به دلیل کم بودن آگاهی ها، افراد بسیار زیادی که به بیماری هایی مبتلا می شدند، جان خود را از دست می دادند. در واقع کمبود لوازم و ابزار، سبب می شد تا بسیاری از افراد، بر اثرات مختلف مانند عفونت، و یا غیره، جان خود را از دست بدهند. و به همین سبب، انسان ها با پیدا کردن راه حل، و همچنین اختراع ابزار ها و لوازمی، در زمینه های پزشکی پیشرفت کردند و توانستند، جان افراد بسیار زیادی را نجات دهند. در واقع باید اشاره کنیم که اگر لوازم و تجهیزات پزشکی نبود، بسیاری از انسان ها دچار مشکل می شدند و یا حتی قادر به ادامه زندگی نبودند.
تجهیزات پزشکی، در طول زمان، توسعه یافت و انواع مختلفی از آن ها روانه بازار شد. در واقع، با توجه به نیاز بازار، و همچنین در زمینه های مختلف، انواع مختلفی از تجهیزات پزشکی، وارد بازار شد و به همین علت، هر فردی در هر زمینه ای می توانست، به راحتی از ابزار ها و لوازم مورد نیاز و متناسب با نیاز خود بهره مند شود. به جرات می توان گفت که تجهیزات پزشکی یکی از اساسی ترین و اصلی ترین نیاز های انسان ها می باشد. چرا که با پیدایش کوچک ترین بیماری و خطر، بدون وجود تجهیزات پزشکی، انسان ها قادر به تشخیص بیماری و درمان آن نیستند. با وجود این مساله، اهمیت وجود تجهیزات پزشکی به خوبی درک می شود و به همین علت، اشاره کردیم که لوازم و تجهیزات پزشکی از اساسی ترین و مهم ترین لوازم و تجهیزاتی است که انسان ها به آن احتیاج دارند.

تجهیزات پزشکی چیست؟

تجهیزات پزشکی، به هر گونه از وسایل و لوازمی گفته می شود که از آن در راستای تشخیص، درمان و بهبود انسان ها در مقابل بیماری ها استفاده می شود. در واقع باید اشاره کنیم که تجهیزات پزشکی، وسیله هایی هستند که برای سلامت انسان ها مورد استفاده قرار می گیرند و با سلامت ما ارتباط مستقیم دارند. این تجهیزات پزشکی با اهداف مختلف، در زمینه های مختلف، و همچنین متناسب با نیاز های مختلف ساخته می شوند. به همین سبب، هر فردی می تواند متناسب با نیاز های خود اقدام به تهیه آن ها کند.

بیشتر بخوانید : محلول ضد عفونی کننده و کاربرد آن

معرفی تجهیزات پزشکی بر اساس کلاس بندی

تجهیزات پزشکی، تنوع بسیار زیادی دارند. جالب است بدانید که تجهیزات پزشکی نیز کلاس بندی دارند و بنا به کاری که انجام می دهند و در زمینه ای که استفاده می شوند، توسط سازمان غذا و دارو آمریکا، کلاس بندی می شوند. به بیان بهتر باید اعلام کنیم که سازمان غذا و دارو، تجهیزات پزشکی را بر اساس تاثیرات آن ها بر روی انسان کلاس بندی می شوند.
-          کلاس A
کلاس A یا 1 اولین کلاس بندی تجهیزات پزشکی می باشد که در این کلاس، تمامی تجهیزاتی که هیچ و یا کم ترین تاثیر را بر روی انسان ها دارند، قرار می گیرند. جالب است بدانید که بیش از 70% از تجهیزات پزشکی در این دسته قرار می گیرند. در کلاس A شرکت و موسسه تولید کننده تجهیزات پزشکی ، تجهیزات پزشکی تولید شده، ساخت وسیله با توجه به قوانین و شرایط تعیین شده و ... در سازمان غذا و دارو ثبت می شوند. درواقع باید اشاره کنیم که تمامی تجهیزاتی که در کلاس A قرار می گیرند، کنترل های عمومی بر روی آن ها صورت می گیرد.
-          کلاس B
کلاس B یا 2 به کلاسی گفته می شود که یک مرحله بالاتر از کنترل های عمومی می باشد و تجهیزات پزشکی ای که در این دسته بندی قرار می گیرند، کنترل های خاص و ویژه ای بر روی آن ها صورت می گیرد. به طور کلی از تجهیزات پزشکی ای که در این دسته قرار دارند می توان به تشک های مواج، کیسه آب گرم و ... اشاره کرد.
-          کلاس C
کلاس C یا 3 به کلاسی گفته می شود که نیاز به حساسیت بسیار زیادی در هنگام تولید دارد. در واقع، تجهیزات پزشکی ای که در این کلاس قرار می گیرند، تا حد زیادی در سلامت انسان ها دخیل هستند و حتی در برخی مواقع، جان انسان ها به این مواد و ابسته است. عمومی تجهیزات پزشکی این دسته، در هنگام پیشگیری، درمان و همچنین مراقبت از بیمار مورد استفاده قرار می گیرند و به همین علت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. ازتجهیزات پزشکی که در این دسته قرار می گیرند می توان به فشارسنج ها و پیچیده ترین و پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه ها اشاره کرد.

انواع تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی، در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و به همین علت، دارای انواع مختلفی می باشند. به منظور بیان بهتر انواع تجهیزات پزشکی، آن ها را در زمینه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند معرفی کرده ایم. به همین منظور انواع تجهیزات پزشکی شامل تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی، تجهیزات پزشکی خانگی، تجهیزات پزشکی درمانی، تجهیزات دندان پزشکی، تجهیزات اتاق عمل، تجهیزات بخش های مختلف، تجهیزات زنان و زایمان و در نهایت تجهیزات عمومی اشاره کرد. قیمت تجهیزات پزشکی، بنا به استفاده های آن متفاوت است. اما به طور کلی باید اشاره کنیم که قیمت تجهیزات پزشکی، به ویژه آن هایی که در محیط های بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرند، نسبتا بالا می باشد. علت هم لزوم پاکیزگی و استرلیزه بودن آن است.

برای مشاوره و خرید محصولات محافظت فردی کلیک نمایید .

 

محصولات محافظت فردی

 

انتشار:
×


×