با گوشی پزشکی وتاریخچه ی آن بیشتر آشنا شوید

با گوشی پزشکی وتاریخچه ی آن بیشتر آشنا شوید

گوشی پزشکی یا stethoscope یک وسیله سمعی برای گوش دادن به صداهای داخلی بدن انسان یا حیوان است. این وسیله معمولاً دارای یک تشدید کننده به شکل دیسک است که در مقابل سینه قرار می گیرد که به دو گوشی متصل می شود. این وسیله در بیشتر اوقات جهت شنیدن صداهای مربوط به قلب و ریه مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین در پاره ای از اوقات برای گوش دادن به روده ها و جریان خون در رگ ها و شریان ها از گوشی پزشکی استفاده می شود. در برخی از انواع این دستگاه به یک فشار سنج مجهز شده و جهت اندازه گیری فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه گوشی پزشکی 

سال 1816
گوشی پزشکی در سال 1816 توسط Rene Laennecاختراع شد .این گوشی دارای یک لوله ی چوبی ویک پارچه بود.
دلیل تولید این گوشی این بود که او دوست نداشت برای شنیدن صدای ضربان قلب زنان گوش  خود را روی سینه ی آنان قرار دهد.

سال 1840

Golding bird در سال 1840 گوشی پزشکی را با یک لوله انعطاف پذیر ساخت.

سال 1852

Somerville Scott Alison  در سال 1858 یک گوشی پزشکی را اختراع کرد، که امکان شنیدن و مقایسه ی  صدا را از دو مکان مختلف می داد

سال 1940

در سال 2004 گوشی پزشکی الکترونیکی با نام تجاری Philips توسطAndromed تولید شد.گوشی پزشکی مدل Sprague-Rappaport سنگین و کوتاه و ظاهری قدیمی داشت. لذا در این بین تغییراتی روی آن صورت گرفت. به این صورت که در سال 1960، Littman  گوشی پزشکی را در جهت سبک شدن بهبود بخشید

ودر نهایت در سال 1999 نیز، Deslauriers  تغییراتی را در جهت مثبت روی گوشی پزشکی انجام داد. به این صورت که صداهای خارجی را که به گوشی نفوذ می کرد را حذف کرد. 

جهت دریافت راهنمایی ، مشاهده و خرید گوشی پزشکی کلیک نمایید 

کاربرد گوشی پزشکی:

شنیدن صدای ریه ها، روده ها، جریان های خونی شریانی و وریدی و قلب توسط گوشی پزشکی امکان پذیبر است.

انواع گوشی پزشکی:

گوشی پزشکی آکوستیک

متداول ترین گوشی پزشکی در بین دیگر انواع گوشی های طبی میباشد.وطرز عملکرد این مدل گوشی طبی اینگونه است که  یک لوله توخالی پرشده از هوا، صدای شنیده شده از قفسه ی سینه را به سمت گوش هدایت می کند.

گوشی پزشکی الکترونیکی:

گوشی های پزشکی همیشه به عنوان تقویت کننده صداهای دریافتی از داخل بدن عمل کرده اند که گوشی های پزشکی مدل اکوستیک در این امر ضیف عمل کرده.

و طرز عملکرد این نمونه گوشی طبی رامیتوان اینگونه گفت دارای یک سنسور تشخیص صدا می باشند، که موجب رسیدن صدا های داخل بدن به گوش شنونده می شود؛ اما چیزی که موجب تقویت صدا ها می شود، وجود یک تقویت کننده صدا پشت سر سنسور های موجود درگوشی های پزشکی الکترونیکی که از جنس پیزوالکتریک هستند، می باشد.

گوشی پزشکی جنین:

برای شنیدن صدای قلب جنین در داخل شکم مادر می باشد که تا حدودی به شیپور شباهت دارد.ویک لوله ی ونیلی دارد که کار این لوله هدایت صدای قلب جنین به گوش پزشک می باشد.

گوشی پزشکی سه بعدی:

تارک لبافی  به همراه یک تیم متخصص فناوری پزشکی، گوشی پزشکی سه بعدی را اختراع کرد. این گوشی در سال 2015 توجه رسانه های بسیاری را جلب خود کرد.

توضیحات و راهنمای خریداران گوشی طبی

بهترین گوشی پزشکی به نوع کاری که شما انجام می دهید بستگی دارد. هنگام خرید یک گوشی پزشکی از خود بپرسید که شما بیشتر در کجا مشغول هستید؟ حیطه تخصص شما کجاست؟ آیا کار شما معالجه کودکان است و یا بزرگسالان؟ ویا اینکه شما در یک زمینه تخصصی مانند قلب و عروق فعالیت دارید؟

برای مثال گوشی های پزشکی قلب و عروق برای طیف گسترده ای از صداهای قلب طراحی شده اند که نمونه های مرغوب وباکیفیت  آن نوسانات قوی را پوشش می دهد و تداخل صداها را بسیار کم می کند .در اصل در بسیاری از موارد پرستاران و پزشکان، گوشی های پزشکی قلب و عروق را به خاطر کیفیت و محدوده فرکانس صدای آنها انتخاب می کنند.

هرنوع گوشی طبی که در بازار موجود می باشد دارای ویژگی های مثبت و منفی است که بستگی به نوع استفاده شمااز گوشی طبی دارد، بنابراین در ابتدا قبل از خرید مطمئن شوید که دلیل استفاده شما از گوشی پزشکی مورد نظرتان چیست؟

برای خواندن مقالات بیشتر در سایت فروشگاه سینوهه کلیک نمایید 

موارد هنگام انتخاب و خرید یک گوشی پزشکی

*محیطی که در آن جا مشغولید؟

مکان آرام یا در اتاق اورژانس مشغول به کار هستید ؟ و یا در بخش مراقبت های سرپایی و یا در بخش اطفال؟

شناخت شما از محیطی که در آن کار می کنید تاثیر بسیار زیادی در اینکه گوشی شما بهتر کار کند دارد و به شما کمک خواهد کرد تا اگر نیاز به یک گوشی پزشکی با نوسان صدای بالاتری داشتید بتوانید به خوبی این موضوع را تشخیص بدهید .

اگر شما به عنوان یک پرستار یا یک پزشک در محیطی با سروصدای زیاد کار می کنید می توانید از یک گوشی الکترونیکی که توانایی شما را برای شنیدن صداهای خاص بهبود  دهد استفاده نمایید

برای مشاوره و  خرید انواع گوشی پزشکی کلیک نمایید 

*از چه بیمارانی مراقبت می کنید؟

آیا شما با نوزادان و کودکان سروکار دارید و یا بزرگسالان و یا بیماران مبتلا به مشکلات قلبی؟

برای مثال اگر شما سروکارتان با نوزادان و کودکان است یک گوشی پزشکی اطفال بسیار بهتر از یک گوشی پزشکی برای بزرگسالان است و همچنین بالعکس بهترین گوشی پزشکی که می توانید برای خود انتخاب کنید را وضعیت پزشکی بیمارانتان تعیین می کند.

*برای خرید یک گوشی پزشکی چه قدر می خواهید هزینه کنید؟

بخش بزرگی از انتخاب و خرید یک گوشی پزشکی به مقدار پولی که مایلید هزینه نمایید بستگی دارد.

اگر بدانید که چه میزان کیفیتی از گوشی پزشکی برای شما لازم است کمک خوبی خواهد کرد تا در یک محدوده قیمت مناسب، نوع گوشی پزشکی خود را انتخاب نمایید.

برای مثال اگر شما تمایل دارید یک گوشی پزشکی که از مواد سبک وزن ولی قدرتمند ساخته شده بخرید باید مقدارهزینه بیشتری نسبت به یک گوشی ساده صرف نمایید.در ادامه میتوان گفت مارک تجاری نیز روی قیمت گوشی پزشکی تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید : تاریخچه گوشی پزشکی

گوشی پزشکی (Stethoscope) یکی از متداول‌ترین تجهیزات پزشکی میباشد، اما لزوما شرایط خرید آن آسان نیست. در کنار صرف هزینه، این یک تصمیم بزرگ است که پیامدهای آن می‌تواند در حرفه شما اثر بگذارد و ماندگار باشد. این مطلب با هدف افزایش آگاهی شما، به ملاحظات و نکات لازم هنگام خرید گوشی پزشکی اشاره کرده است.

قسمت‌های مختلف گوشی پزشکی

قسمت‌های مهم یک گوشی پزشکی استاندارد شامل سَری گوشی (earpiece)، لوله (تیوب) و طول آن، قطعه سینه‌ای (chest-piece) و شکل آن است. امروزه گوشی‌های پزشکی به صورت استاندارد و یا الکترونیکی ساخته می‌شوند. اگرچه انواع الکترونیکی آن مطابق با آخرین پیشرفت‌های علمی و فناوری هستند، اما استفاده از آنها برای همه ضرورت ندارد. 
سَری گوشی
به طور معمول، یک گوشی پزشکی استاندارد دارای دو سَری گوشی ساخته شده از سیلیکون یا لاستیک برای مسدود کردن صداهای خارجی است. میزان تناسب آنها با گوش، کیفیت صدای شنیده شده توسط شنونده را مشخص خواهد کرد. بسته به نوع برند ان ، این دستگاه ممکن است دارای چندین سَری گوشی اضافی با اندازه‌های مختلف باشد تا از صحت کیفیت شنوایی آن اطمینان حاصل کند.
لوله و طول آن
گوشی‌های پزشکی در اندازه‌های مختلفی وجود دارند و معمولاً بین 80-55 سانتی‌متر هستند (طول معمول آن 70 سانتی‌متر است). از نظر بعضی از پزشکان طول اهمیتی ندارد، اما بخاطر داشته باشید که هرچه طول ان کوتاه‌تر باشد، حفظ فاصله شخصی شما با بیمار سخت‌تر خواهد بود. عامل دیگری که باید در نظر بگیرید، سلامت کمر شما است (به ویژه برای پرستاران)؛ با طول بیشتر شما نیاز نیست خم شوید. از طرفی تحقیقات مؤسسات ملی بهداشت نشان داده است که طول بیشتر باعث بدتر شدن کیفیت صدای گوشی در طی زمان نمی‌شود. کیفیت و ضخامت لوله از دیگر موارد مورد توجه است. لوله‌ گوشی‌های پزشکی با قیمت متوسط نسبت به موارد ارزان‌تر؛ ضخیم‌تر بوده، دوام بیشتری دارند و دیرتر دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.

بیشتر بخوانید : گوشی پزشکی از کاربرد تا نحوه استفاده

قطعه سینه‌ای
قطعه سینه‌ای گوشی پزشکی معمولا دارای دو قسمت مهم دیافراگم و بِل (bell) است. دیافراگم سطح صافی دارد و صداهای با فرکانس بالا مانند صدای قلب، ریه‌ها یا روده‌ها را گردآوری می‌کند. بعضی از گوشی‌های پزشکی ساده فقط دارای یک قطعه سینه‌ای یک طرفه با یک دیافراگم هستند. در مدل‌‎های پیشرفته‌تر، قطعه سینه‌ای دو طرفه دارای یک طرف دیافراگم مسطح و یک طرف بِل منحنی شکل و کوچک‌تر است. بِل صداهای با فرکانس پایین مانند سوفل قلب یا بروئی را علاوه بر صداهای با فرکانس بالا در کودکان، گردآوری می‌کند. در حال حاضر در بعضی مدل‌ها از مواد هایپوآلرژنیک و حلقه عدم سردی در قطعه سینه‌ای گوشی برای راحتی بیمار استفاده می‌شود.

شکل گوشی پزشکی

بیشتر گوشی‌های پزشکی از دو گوشی، یک لوله واحد با قطعه سینه‌ای گرد تشکیل شده‌اند. اما به منظور انتخاب، اشکال دیگری نیز از آنها وجود دارد. به عنوان مثال، اگر مدام با اندازه‌گیری فشار خون بیمار سروکار دارید، یک گوشی پزشکی با قطعه سینه‌ای مسطح‌تر و بیضی شکل برای شما کارایی بیشتری دارد.
در انتها
- بودجه شما به عنوان مهم‌ترین بخش در انتخاب و خرید یک گوشی پزشکی، می‌تواند به دلیل اندک بودن، باعث تغییر نوع مدل مورد نیاز شما شود. چرا که در حال حاضر قیمت نوع الکترونیکی ده برابر نوع استاندارد است. البته گران بودن لزوماً به معنای کیفیت عالی دستگاه نیست. زیرا اصولا قیمت یک گوشی پزشکی با توجه به وزن، اجزای صوتی و برند آن تعیین می‌شود. به عنوان مثال، انواع سبک‌تر که لوله‌های ضخیمی دارند؛ گران‌تر از موارد سنگین‌تر هستند. شاید به این دلیل که از فلزات سبک‌تری ساخته شده‌اند.
- اگر دانشجو پزشکی و یا پیراپزشکی هستید، از اساتید خود پیش از خرید راهنمایی بگیرید. حتی می‌توانید به جای خرید، یک گوشی پزشکی مناسب قرض بگیرید. اما اگر مشغول به کار هستید، در مورد نوع وسیله مورد نیاز خود تحقیق کنید و یکی از آنها که مناسب و ماندگارتر است را خریداری کنید. اما این بدان معنا نیست که حتما گرانقیمت‌ترین مدل را خریداری کنید! با توجه به اینکه سرقت انواع گوشی پزشکی متداول است.
- خرید یک کیف محافظ مخصوص امری ضروری است. چرا که نگهداری ان در کیف معمولی و جیب لباس، می‌تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به قطعات آن در اثر ضربه یا افتادن بر روی زمین شود.
- از مراکز و فروشگاه‌های تجاری (آنلاین و یا حضوری) مطمئن خرید خود را انجام دهید . در حال حاضر موارد تقلبی بسیاری از برترین برندها از جمله لیتمن (Littmann) در بازار وجود دارد.

برای مشاهده و خرید انواع گوشی پزشکی لیتمن کلیک نمایید .

چگونه گوشی پزشکی اصل خریداری کنیم؟

یکی از مهمترین موارد تشخیص گوشی‌های پزشکی و طبی اصلی از تقلبی قیمت آنها است. اگر قیمت بسیار ارزان و غیر متعارفی داشته باشد، احتمالا تقلبی است. همچنین فروشگاه فروش این محصولات و نوع بسته بندی و ارائه گارانتی و برگه ضمانت معتبر از دیگر موارد تشخیص محصولات اصلی از تقلبی است.

قابلیت‌های گوشی پزشکی دیجیتال

در ادامه مقاله مهمترین قابلیت‌های گوشی پزشکی دیجیتال بررسی می‌شود.
راحتی
هنگام انجام ارزیابی‌ها، گوشی پزشکی می‌تواند با ارزیابی دقیق حواس پزشک و پرستار را به معاینه دقیق بیمار جلب کند. با استفاده از گوشی پزشکی باکیفیت لیتمن پزشکان و پرستاران به راحتی می‌توانند با مشاهده دقیق علائم و نشانه‌های بیماری مراجعه کنندگان نسبت به ارزیابی فوری بیماری‌شان اقدام کنند.
کیفیت
کیفیت به کار رفته در گوشی طبی لیتمن باعث می‌شود تا در مواقع اضطراری که پزشک نیاز به ارزیابی فوری دلایل بیماری مراجعه کنندگان دارند، به کارکرد و عملکرد دقیق آن اطمینان و اعتماد داشته باشند. یک گوشی پزشکی با کیفیت می‌تواند طول عمر بالایی داشته باشد که ارزش هزینه کردن برای تهیه و خرید آن را دارد. به علاوه، ممکن است نتوانید سنجش مناسب داشته باشید در صورتی که اگر گوشی طبی نتواند کیفیت صدای واضح و دقیقی به شما بدهد.
آسایش
استفاده از گوشی پزشکی بی‌کیفیت و غیر استاندارد نه تنها نمی‌تواند منجر به نتایج دقیق برای تشخیص بیماری شود بلکه صداهایی غیر واضح و آزار دهنده تولید می‌کند! با تهیه و خرید گوشی طبی با کیفیت می‌توانید از عملکرد دقیق و مناسب آن اطمینان حاصل کنید. گوشی‌های پزشکی با کیفیت پایین معمولا دارای نقایصی هستند که ممکن است در طولانی مدت باعث ناراحتی شود.

نحوه تشخیص گوشی پزشکی لیتمن اصل و تقلبی

برای تشخیص گوشی پزشکی لیتمن اصل از تقلبی باید موارد زیر را در نظر گرفت:
1.قیمت
اگر فروشگاهی گوشی پزشکی لیتمن را با هزینه بسیار کمتر و تخفیف فوق العاده‌ای برای فروش گذاشته است، ، احتمالا این گوشی طبی تقلبی است. قیمت گوشی پزشکی لیتمن در سایت رسمی آن یافت می‌شود و عموما قیمت‌هایی بین 80 تا 100 دلار دارد.
2.فروشنده
همچنین ببینید که از کجا آن را خریداری می‌کنید. اگر در فروشگاهی که عمدتا محصولات برند می‌فروشد، خریداری می‌کنید، احتمال کمتری دارد که تقلبی باشد. آنها اعتبار خود را حفظ می‌‌کنند. برای خرید گوشی پزشکی از فروشگاه سینوهه کلیک نمایید .

3. نوع بسته بندی
بسته بندی گوشی پزشکی لیتمن اصلی بسیار عالی و زیبا است. ممکن است دارای یک مهر باشد.
4. قطعات گوشواره
گوشی پزشکی لیتمن دارای گوشواره‌ای نرم و ظریف است که گوش در آن راحتی قرار می‌گیرد. گوشواره صداهای اطراف را بهتر قطع می‌کند. اگر گوشواره سخت، محکم و شکننده باشد، مطمئنا نسخه تقلبی است.
5. لوله‌ها
نوع لوله‌ها یکی از مهمترین قسمت‌ها برای تمایز گوشی پزشکی لیتمن جعلی از اصلی است. نسخه جعلی دارای لوله‌های بسیار ظریف است که راحت‌تر می‌شکند. در حالی که نسخه اصلی دارای لوله‌های انعطاف پذیری است که بدون شکستن به راحتی خم می‌شوند.
6. قسمت قفسه سینه
قسمت قفسه سینه گوشی پزشکی لیتمن دارای یک کد است که می توانید آن را به صورت آنلاین در وب سایت رسمی وارد و بررسی شود.


گوشی پزشکی

خرید گوشی طبی

خرید گوشی پزشکی

 

 


×


×