روپوش اتاق عمل و کاربرد آن

روپوش اتاق عمل و کاربرد آن

پارچه های بیمارستانی که عمدتا به رنگ های سبز و آبی می باشند از پنبه استفاده می شود و از مهم ترین ویژگیهای پارچه های بیمارستانی قابلیت استریل چندباره آنها می باشد. جراحان با رنگ های سبز و آبی می توانند دید خود را نسبت به اشیاء قرمز همانند احشای خون آلود بالا ببرند و در نتیجه تمرکز بالایی داشته باشند و در کل رنگ و مدل لباس های استریل با غیر استریل باید باهم تفاوت داشت باشد

چرا پزشکان اتاق عمل لباسشان سبز یا آبی است؟

جراحان در قدیم لباس سفید می پوشیدند که رنگ پاکی است.اما بر اساس مقاله ای که در یکی از شماره های نشریه Today’s Surgical Nurse در سال ۱۸۹۸،در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت تر است.

گرچه مشکل است که این نظر را تایید کرد که لباس های سبز به این دلیل رایج شده اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگ قرمز به حساب می آید.

بیشتر بخوانید : گان و شان جراحی چیست؟

تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می کند. این شبح های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند.

جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می شود، دید او را دنبال می کند.after effect illusionاین پدیده به این علت رخ می دهد که نور سفید حاوی همه رنگ های رنگین کمان از جمله سبز و قرمز است.


ویژگی های لباس اتاق عمل چیست؟

پوشش جراحان در حین انجام عمل جراحی باید ویژگیهایی داشته باشد تا آنها را در هر چه بهتر انجام دادن وظیفه شان کمک کند .

 1.راحتی جراح را بهمراه داشته باشد

2.عموما قد گان جراح 140 سانتیمتر میباشد

3.قابلیت تنفس داشته باشد یعنی هم در برابر خونابه مقاوم بوده و هم اینکه بتواند جریان هوا را از خود عبود دهد

4.هزینه تولید شده لباس اتاق عمل پایین باشد زیرا استفاده ی زیاد از آن در اتاق عمل میشود

5.رنگ و مدل لباسهای اتاق عمل، بایستی جوری باشد که افرادی که لباس استریل پوشیده اند را از افرادی که لباس غیراستریل پوشیده اند را مشخص سازد

در پایان: 

فروشگاه سینوهه آماده ارائه خدمت به شما عزیزان میباشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره کلیک نمائید.


لباس اتاق عمل

گان جراحی

گان

×


×