روپوش پزشکی بخش اتفاقات

روپوش پزشکی بخش اتفاقات

در بخش اورژانس و اتفاقات پزشکان معمولا یا روپوش سفید می پوشند یا همان لباس معمول خودشان را. در سال ۱۹۹۳، در رابطه با نوع پوشش پزشکان بخش اورژانس تحقیقی انجام شد که طی آن در عرض ۳ هفته ۳۲۹ پرسش نامه بین مراجعین بخش اتفاقات توزیع و نظر آنها در رابطه با روپوش کتی سفید، لباس عادی و روپوش پزشکی سبز پرسیده شد.
امروزه در مورد اینکه آیا پزشکان و پرسنل بخش اتفاقات نیز باید روپوش سفید بپوشند یا خیر بحث وجود دارد. برخی بر این باورند که روپوش پزشکی سفید نه تنها بخشی از هویت و شناسایی آنها به حساب می آید بلکه جهت حفاظت در برابر انواع آلودگی ها باید حتما پوشیده شود. گروه دیگر، طبق نتایج تحقیقات انجام شده، اعتقاد دارند که برای بیمار بخش اورژانس مهمترین عامل تمیزی طرف مقابل است؛ به این معنا که مراجعه کننده به اورژانس درگیر رنگ و نوع روپوش پزشک و کادر درمانی نیست بلکه در آن شرایط لباس تمیز و عاری از آلودگی پزشک مهمترین امر تصور محسوب می شود.

تصور غالب بر این است که پزشک تنها در روپوش سفید مقبولیت دارد. حتی اگر پزشکی در لباس عادی خود بر بالین بیمار حاضر شود بیمار فکر می کند که پزشک روپوش خود را بر تن داشته و پیش از آمدن بر بستر وی آن را تعویض کرده است. در رابطه با بخش اورژانس نیز اگرچه تصور غالب همان روپوش سفید است اما تغییر روپوش سفید به لباس معمول نیز باعث تغییر این تصور خواهد شد. نتایج این تحقیق نشان داد که دلیلی برای استفاده صرفا روپوش سفید توسط پزشکان اورژانس وجود ندارد و همچنین دلیلی هم برای استفاده ی روپوش سبز یا لباس عادی خودشان نیز نیست. آنچه مسلم است استفاده از لباسی کاملا تمیز و مناسب که در مواقع ضروری مانع از عکس العمل سریع آنها نشود.

اتاق عمل نام بخشی از بیمارستان است که برای انجام جراحی در نظر گرفته می شود. ممکن است برای نام بردن لوازم و تجهیزات اتاق عمل تنها ابزارهایی مانند تیغ جراحی یا سایر لوازم پزشکی به ذهنتان برسد، اما باید بدانید که لوازم و تجهیزات اتاق عمل شامل مجموعه ای از تجهیزات پزشکی و غیر پزشکی می باشد.

انواع لباس فرم و لباس کار در بیمارستان:

لباس بیمار: معمولا از پارچه های تترون و ترگال استفاده میشود برای بیماران آقا از رنگ آبی و برای بیمارهای خانم از رنگ صورتی 

لباس فرم پرسنل: لباس فرم برای پرسنل خانم از مانتو فرم اداری و برای پرسنل آقا از پیراهن و شلوار استفاده میشود

لباس مخصوص اتاق عمل: پارچه های بیمارستانی که عمدتا به رنگ های سبز و آبی می باشند و از پنبه استفاده می شود و از مهم ترین ویژگیهای پارچه های بیمارستانی قابلیت استریل چندباره آنها می باشد.

لباس خدمات: جنس پارچه باید در برابر مواد شوینده مخصوص مواد ضدعفونی کننده مقاوم باشد

لباس پزشکی: روپوش های پزشکی معمولا یک تیکه مانند روپوش یا دو تیکه مانند روپوش شلوار است که جنس آن معمولا از پلی استر است.

لباس بارداری:جنس پارچه لباس بارداری هم مانند لباس بیمار از تترون یا ترگال می باشد وویژگی این لباس معمولا در قسمت یقه دور کمر وحلقه ی آستین معمولا کمی آزاد است.

پارچه ملحفه:در تهیه ملحفه باید به لطافت و بافت خوب و همچنی ضد حساسیت بودنن آن توجه کرد. 

پرده:انواع پارچه های پرده ای بیمارستانی معمولا آنتی باکتریال، پرده کرکره، پرده زبرا،پرده موتوری میباشد

لوازم یک بار مصرف:لوازم یکبار مصرف شامل کلاه و دستکش و ماسک و … میباشد که جزئی جداناپذیر از لوازم بیمارستانی است.

انواع گان های اتاق عمل:

به‌طور کلی دو دسته گان جراحی وجود دارد:

یک بار مصرف و چندبار مصرف

 

- گان‌های چند بار مصرف معمولاً از جنس‌های پنبه، پلی استر، ویسکوز مخلوط آن‌ها می‌باشد.

- گان‌های یک بار مصرف بی بافت هستند.

انواع پارچه بیمارستانی

پارچه تترون: تترون معمولا با عرض یک متر و نیم، وزنی بین ١۵٠ تا ١٩٠ گرم دارد.

پارچه ترگال ساده: پارچه شبه ترگال یا طرح ترگال، وزنی میان تترون و ترگال ساده دارد که معادل ٢١٠ تا ٢٣٠ گرم  است.

پارچه ترگال کجراه: پارچه ترگال کجراه نیز مانند تترون و ترگال ساده جنس پلی استر و ویسکوز دارد

پارچه فلامنت :تار و پود آن از الیاف فلامنت و بسیار ارزان است

پارچه فلامنت پنبه:این نوع پارچه، مانند پارچه قبلی خشک نیست و به خاطر داشتن الیاف طبیعی پنبه لطافت بیشتری دارد.

پارچه ویسکوز ساده و طرحدار:در چله و پود این نوع پارچه، الیاف مرغوب ویسکوز ( نخ ) به کار می رود که باعث ظرافت و مرغوبیت آن می شود.

پارچه اسپان باند یا بی بافت:پارچه اسپان باند بیمارستانی، در میان عامه نام هایی مثل پارچه یکبار مصرف، بی بافت، نبافت و پارچه لایه سوزنی دارد

پارچه اس ام اس ( sms ):پارچه های کامپوزیت اس ام اس در صنایع پزشکی جایگاه ویژه ای دارند و موارد مصرف آن ها تقریبا شبیه اسپان باند است

پارچه های ملحفه ای:پارچه بیمارستانی ملافه ( ملحفه ) یکی از موارد اصلی مورد مصرف بیمارستان ها است.

پارچه برزنت بیمارستانی:پارچه برزنت بیمارستانی دارای ضخامت بالایی است که معمولا برای زیر بیمارانی با اوضاع وخیم استفاده می شود.

پارچه های پرده ای:برای پنجره ها از پرده های مختلفی با قیمت های گوناگون می توان استفاده کرد. 

بیشتر بخوانید : تاریخچه اسکراب جراحی 

در پایان : 

فروشگاه سینوهه با تجربه ای طولانی در ارائه تجهیزات پزشکی اماده ارائه خدمت به شما عزیزان میباشد . برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید .

 


گان یکبار مصرف 

لباس بیمارستانی

اسکراب شلوار

×


×