روپوش پزشکی بخش اتفاقات

روپوش پزشکی بخش اتفاقات

در بخش اورژانس و اتفاقات پزشکان معمولا یا روپوش سفید می پوشند یا همان لباس معمول خودشان را. در سال ۱۹۹۳، در رابطه با نوع پوشش پزشکان بخش اورژانس تحقیقی انجام شد که طی آن در عرض ۳ هفته ۳۲۹ پرسش نامه بین مراجعین بخش اتفاقات توزیع و نظر آنها در رابطه با روپوش کتی سفید، لباس عادی و روپوش پزشکی سبز پرسیده شد.
امروزه در مورد اینکه آیا پزشکان و پرسنل بخش اتفاقات نیز باید روپوش سفید بپوشند یا خیر بحث وجود دارد. برخی بر این باورند که روپوش پزشکی سفید نه تنها بخشی از هویت و شناسایی آنها به حساب می آید بلکه جهت حفاظت در برابر انواع آلودگی ها باید حتما پوشیده شود. گروه دیگر، طبق نتایج تحقیقات انجام شده، اعتقاد دارند که برای بیمار بخش اورژانس مهمترین عامل تمیزی طرف مقابل است؛ به این معنا که مراجعه کننده به اورژانس درگیر رنگ و نوع روپوش پزشک و کادر درمانی نیست بلکه در آن شرایط لباس تمیز و عاری از آلودگی پزشک مهمترین امر تصور محسوب می شود.

تصور غالب بر این است که پزشک تنها در روپوش سفید مقبولیت دارد. حتی اگر پزشکی در لباس عادی خود بر بالین بیمار حاضر شود بیمار فکر می کند که پزشک روپوش خود را بر تن داشته و پیش از آمدن بر بستر وی آن را تعویض کرده است. در رابطه با بخش اورژانس نیز اگرچه تصور غالب همان روپوش سفید است اما تغییر روپوش سفید به لباس معمول نیز باعث تغییر این تصور خواهد شد. نتایج این تحقیق نشان داد که دلیلی برای استفاده صرفا روپوش سفید توسط پزشکان اورژانس وجود ندارد و همچنین دلیلی هم برای استفاده ی روپوش سبز یا لباس عادی خودشان نیز نیست. آنچه مسلم است استفاده از لباسی کاملا تمیز و مناسب که در مواقع ضروری مانع از عکس العمل سریع آنها نشود.

اتاق عمل نام بخشی از بیمارستان است که برای انجام جراحی در نظر گرفته می شود. ممکن است برای نام بردن لوازم و تجهیزات اتاق عمل تنها ابزارهایی مانند تیغ جراحی یا سایر لوازم پزشکی به ذهنتان برسد، اما باید بدانید که لوازم و تجهیزات اتاق عمل شامل مجموعه ای از تجهیزات پزشکی و غیر پزشکی می باشد.

انواع لباس فرم و لباس کار در بیمارستان:

لباس بیمار: معمولا از پارچه های تترون و ترگال استفاده میشود برای بیماران آقا از رنگ آبی و برای بیمارهای خانم از رنگ صورتی 

لباس فرم پرسنل: لباس فرم برای پرسنل خانم از مانتو فرم اداری و برای پرسنل آقا از پیراهن و شلوار استفاده میشود

لباس مخصوص اتاق عمل: پارچه های بیمارستانی که عمدتا به رنگ های سبز و آبی می باشند و از پنبه استفاده می شود و از مهم ترین ویژگیهای پارچه های بیمارستانی قابلیت استریل چندباره آنها می باشد.

لباس خدمات: جنس پارچه باید در برابر مواد شوینده مخصوص مواد ضدعفونی کننده مقاوم باشد

لباس پزشکی: روپوش های پزشکی معمولا یک تیکه مانند روپوش یا دو تیکه مانند روپوش شلوار است که جنس آن معمولا از پلی استر است.

لباس بارداری:جنس پارچه لباس بارداری هم مانند لباس بیمار از تترون یا ترگال می باشد وویژگی این لباس معمولا در قسمت یقه دور کمر وحلقه ی آستین معمولا کمی آزاد است.

پارچه ملحفه:در تهیه ملحفه باید به لطافت و بافت خوب و همچنی ضد حساسیت بودنن آن توجه کرد. 

پرده:انواع پارچه های پرده ای بیمارستانی معمولا آنتی باکتریال، پرده کرکره، پرده زبرا،پرده موتوری میباشد

لوازم یک بار مصرف:لوازم یکبار مصرف شامل کلاه و دستکش و ماسک و … میباشد که جزئی جداناپذیر از لوازم بیمارستانی است.

انواع گان های اتاق عمل:

به‌طور کلی دو دسته گان جراحی وجود دارد:

یک بار مصرف و چندبار مصرف

 

- گان‌های چند بار مصرف معمولاً از جنس‌های پنبه، پلی استر، ویسکوز مخلوط آن‌ها می‌باشد.

- گان‌های یک بار مصرف بی بافت هستند.

انواع پارچه بیمارستانی

پارچه تترون: تترون معمولا با عرض یک متر و نیم، وزنی بین ١۵٠ تا ١٩٠ گرم دارد.

پارچه ترگال ساده: پارچه شبه ترگال یا طرح ترگال، وزنی میان تترون و ترگال ساده دارد که معادل ٢١٠ تا ٢٣٠ گرم  است.

پارچه ترگال کجراه: پارچه ترگال کجراه نیز مانند تترون و ترگال ساده جنس پلی استر و ویسکوز دارد

پارچه فلامنت :تار و پود آن از الیاف فلامنت و بسیار ارزان است

پارچه فلامنت پنبه:این نوع پارچه، مانند پارچه قبلی خشک نیست و به خاطر داشتن الیاف طبیعی پنبه لطافت بیشتری دارد.

پارچه ویسکوز ساده و طرحدار:در چله و پود این نوع پارچه، الیاف مرغوب ویسکوز ( نخ ) به کار می رود که باعث ظرافت و مرغوبیت آن می شود.

پارچه اسپان باند یا بی بافت:پارچه اسپان باند بیمارستانی، در میان عامه نام هایی مثل پارچه یکبار مصرف، بی بافت، نبافت و پارچه لایه سوزنی دارد

پارچه اس ام اس ( sms ):پارچه های کامپوزیت اس ام اس در صنایع پزشکی جایگاه ویژه ای دارند و موارد مصرف آن ها تقریبا شبیه اسپان باند است

پارچه های ملحفه ای:پارچه بیمارستانی ملافه ( ملحفه ) یکی از موارد اصلی مورد مصرف بیمارستان ها است.

پارچه برزنت بیمارستانی:پارچه برزنت بیمارستانی دارای ضخامت بالایی است که معمولا برای زیر بیمارانی با اوضاع وخیم استفاده می شود.

پارچه های پرده ای:برای پنجره ها از پرده های مختلفی با قیمت های گوناگون می توان استفاده کرد. 

علاوه بر موارد فوق پرسنل خانوم در مراکز درمانی از تونیک و شلوار پزشکی نیز استفاده میکنند که در ادامه به معرفی آن میپردازیم:

 

تونیک شلوار Çizgi Medikal یک محصول فوق العاده خوش دوخت ، با کیفیت است. Çizgi Medikal با تجربه سال ها تولید البسه پزشکی این محصول فوق العاده راحت را برای استفاده ای طولانی طراحی کرده است. تونیک شلوارهای زنانه Çizgi Medikal در میان پزشکان و کادر درمانی طرفداران زیادی دارند. پوشیدن تونیک شلوار Çizgi Medikal درست مانند پوشیدن لباس راحتی است و در موقعیت های مختلف مخصوصاً در اورژانس و در اتاق عمل بسیار عالی است. بانوان دندانپزشک زیبا نیز از پوشیدن تونیک شلوار حین کار بر روی دندان بیماران لذّت خواهند برد و بانوان دامپزشک خوش لباس نیز پوشیدن این لباس را غنیمت خواهند شمرد.

برای مشاهده گالری تصاویر تونیک شلوار کلیک نمایید .

این تونیک شلوار در رنگ بندی متنوّع عرضه می شود و به راحتی شسته می شود، پوشیدن آن آرامش بخش است و در مقایسه با روپوش های یکدست سفید سنّتی، در رنگهای متنوع آرامش بیشتری نیز به بیمار می بخشد. این تونیک محصول کشور ترکیه می باشد و در دوخت آن از بهترین الیاف ترک استفاده شده است. کمپانی Çizgi Medikal با سابقه ای طولانی در تولید البسه پزشکی یک برند شناخته شده است. Çizgi Medikal مدل یقه این تونیک را Hakim می نامد و این تونیک را در بهترین کیفیّت و متنوّع ترین رنگ ها، سبک و خنک طرّاحی کرده است تا در ساعات کاری طاقت فرسا و طولانی مدّت، راحتی را برای شما فراهم کند.

در دوخت این تونیک شلوار ظرافت های بسیاری به کار رفته است. به طور مثال لبه دوزی های اطراف لباس به رنگ های متفاوت و جذّابی می باشد و جلوه فوق العاده ای را به تونیک می دهد. نوع برش ها و محل دوخت عالی کار شده است و حکایت از ریزبینی و یک دوخت با کیفیت ترک دارد. قسمت یقه این محصول دو دکمه دارد که پوشیدن آن را راحت می کند و زیبایی دو چندانی به لباس داده است و نظر بانوان ریزبین دنبال کننده مد روز را جلب خواهد کرد.

قسمت تونیک یا بالا تنه این محصول ۲ جیب در پایین و ۱ جیب در بالا سمت چپ دارد. شلوار نیز ۲ جیب در بغل و ۱ جیب در پشت دارد و از این رو بیشترین فضای ممکن را برای قرار دادن لوازمتان در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین کش شلوار الاستیک بوده و قابل تنظیم است.از طرفی به خاطر ضد تعریق و ضد پرز بودن، برای استفاده طولانی مدّت کاملاً مناسب است و جنس پارچه آن کاملاً خنک می باشد.

برای مشاوره و خرید انواع تونیک شلوار کلیک نمایید .

در پایان : 

فروشگاه سینوهه با تجربه ای طولانی در ارائه تجهیزات پزشکی اماده ارائه خدمت به شما عزیزان میباشد . برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک نمایید .

 


×


×